Зміна забудовника: що це означає для інвестора?

Дата створення 12.04.2021 10:24:00
квартири від забудовника

Зміна забудовника будь-яким досвідченим інвестором розглядається як індикатор, що дозволяє визначити проблемні новобудови, довгобуди. Також процедуру може бути ініційовано у разі, коли компанія-забудовник банкрутує.

Виникає низка справедливих питань: «Чи буде добудований будинок?»; «Чи отримають інвестори, які вклали в гроші в об'єкти незавершеного будівництва, квартири?». Відповідь проста: передача того чи іншого об'єкта в руки нового забудовника – гарантія того, що будівництво буде продовжено, а будинок – зданий. Але є нюанси та особливості, які потребують контролю.

Актуальні оголошення та ціни на продаж нерухомості в Дніпрі тут:

У матеріалі публікації розповімо, як поводитися інвестору, щоб захистити власні права та зберегти кошти при зміні забудовника.

Процедура зміни

Порядок передачі недобудованого будинку із рук одного забудовника до рук іншого чітко не регламентовано. У загальному випадку процедура реалізується у форматі купівлі-продажу. Початковим забудовником здійснюється передача (продаж) активів, пасивів та всіх правочинів новому (покупцеві). Також можливий наступний варіант: будівельна компанія залишається незмінною, але змінюються її керівники.

Відповідно до положень чинних законів, зміна забудовника як процес може бути ініційована за заявою замовника чи Фонду фінансування будівництва. За наявності підозр на недобросовісність забудовника, що діє, зацікавлена особа може за сприяння Фонду змусити компанію передати об'єкт іншій фірмі.

Також є можливою ситуація, коли вкладники та замовник добудовують будинок самостійно. Найчастіше до такого варіанта вдаються у випадках, коли будівництво майже завершено. При цьому замовник приверне нову компанію до завершення будівельних робіт.

Плюси для інвестора

Зміна забудовника – це:

  • продовження будівництва;
  • гарантія отримання житла;
  • виключення ризиків, зумовлених діяльністю недобросовісного забудовника.

Мінуси

Серед недоліків зміни забудовника для інвестора зазначимо:

  • ймовірність зміни умов завершення будівництва;
  • ризик отримання не тієї квартири, в яку були вкладені кошти від початку;
  • необхідність реалізації додаткових юридичних операцій.

Як поводитися інвестору

Є два варіанти: інвестор може погодитися з передачею об'єкта новому забудовнику або відмовитися.

У разі згоди

Потрібно укласти нову угоду з «замінюючою» початкового забудовника компанією. Важливо враховувати безліч чинників, наприклад, факт передачі від підприємства до підприємства зобов'язань, правочинів, активів і пасивів. Якщо передані не тільки активи та пасиви, а й правомочності, зобов'язання, переживати нема про що: вкладник отримає житло на початкових умовах.

Якщо ж на практиці йдеться лише про викуп активів, варто насторожитися: є ймовірність, що новий забудовник вимагатиме доплати. Підписувати нову угоду поспіхом не варто: необхідно проаналізувати умови, в яких надалі регулюватимуться взаємини з компанією, яка потребує додаткових коштів.

Увагу варто приділити також тому, чи є у планах нового забудовника зміна проектної документації. Якщо є, виникає можливість, що вкладник не отримає саме ту квартиру, яку хотів. Може бути запропонована альтернатива або доплата у випадку, наприклад, коли площа квартири буде розширена. У разі зменшення можна вимагати компенсацію.

Якщо вкладник не погоджується зі зміною забудовника

У разі незгоди інвестор має звернутися до замовника і до згаданого раніше Фонду, а також до нового забудовника. Це необхідно, якщо нові умови не задовольняють початкові потреби вкладника. У цій ситуації можна розірвати договір, домогтися відшкодування збитків. Фонд фінансування будівництва, що найімовірніше, насамперед запропонує перенаправити інвестиції в інший об'єкт. Якщо домовитись не вдасться, можна сміливо звертатися до суду з позовом на забудовника та Фонд.

Якщо ж, наприклад, справа стосується участі інвестора у схемі, яка не регламентується законодавством, у разі незгоди з новими умовами варто знайти однодумців (невдоволених вкладників) та організувати ініціативну групу. Колективні дії стануть ефективним методом впливу і на замовника, і на забудовника.

У разі відсутності альтернатив, варто спробувати розірвати договір в односторонньому порядку. Якщо цей крок не дасть результатів, можна також звертатися до суду з відповідними позовами. За сприятливого результату рахунки та майно замовника та забудовника будуть заарештовані.

Підкреслимо, підбиваючи підсумки, що в будь-якій спірній ситуації варто діяти колективно. Забудовник чи замовник навряд чи прислухатимуться до думки одного чи двох інвесторів. Будь-яке звернення на адресу Фонду фінансування чи замовника, як і забудовника, якщо воно колективне, виглядає куди більш «жахливо», ніж поодинокі акти невдоволення.

Агенція нерухомості в Дніпрі «Твоя Фортеця»

Коментарі

Список коментарів порожній

Залишіть свій коментар

Поля, відмічені *, є обов'язковими для заповнення.